Nugalėkite žiemos nuovargį šviesa

Rudenį ir žiemą daugelis žmonių jaučia didesnį nuovargį tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. Taip pat 2 % Šiaurės Europos gyventojų kenčia dėl sezoninio emocinio sutrikimo (angl. SAD (Seasonal Affective Disorder)). Didžiąja dalimi jį sukelia šviesos stygius, tačiau yra būdų tai išspręsti. Pasirinkę tinkamą apšvietimą ir šviesesnes interjero spalvas, galite nugalėti žiemos nuovargį ir įgyti daugiau energijos tamsiausiuoju metų laiku.



Yra daugybė paaiškinimų apie tai, kas lemia nuovargį ir depresiją rudens bei žiemos mėnesiais, tačiau viena yra visiškai aišku – šviesa daro mums žymiai didesnę įtaką, nei mes numanome. Kadangi dienos yra trumpesnės ir tamsesnės, mūsų organizmas gamina daugiau melatonino – miegą reguliuojančio hormono, ir mažiau serotonino, reguliuojančio mūsų nuotaiką.

Tamsa veikia neigiamai
Toks šviesos trūkumas gali net sukelti depresiją. Depresija, užklumpanti tuo metu, kai dėl metų laiko pasikeičia šviesos kiekis, vadinama sezoniniu emociniu sutrikimu (SAD). SAD labiausiai paplitusi nuo ekvatoriaus nutolusiose šalyse, kuriose kiekvienais metais atsiranda toks šviesos trūkumas, ir dažniausiai pasireiškia laikotarpiu nuo rugsėjo iki kovo. Šiaurės Europoje dėl SAD sukeltos stiprios depresijos kenčia 2 % gyventojų. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra susierzinimas, begalinis nuovargis, potraukis saldumynams ir padidėjęs svoris.

Pagaukite dienos šviesą
Jei dirbate įprastomis darbo valandomis, gali būti sunku gauti pakankamai dienos šviesos. Dienos šviesa yra svarbi mūsų nuotaikai, nes ji skatina serotonino, dėl kurio jaučiamės žvalūs ir laimingi, bei D grupės vitaminų, skatinančių energingumą, gamybą. Apie dvidešimt minučių pajudėję lauke pietų pertraukos metu, įgysite daugiau fizinės ir psichinės energijos, geriau miegosite ir gausite didelį kiekį dienos šviesos. Būtinai pabūkite lauke net saulei pasislėpus. Išlaikykite savo energiją visos dienos metu išlikdami kiek įmanoma aktyvesni, pavyzdžiui, naudodami reguliuojamo aukščio rašomąjį stalą.

Investuokite į gerą apšvietimą
Dirbtinė šviesa patalpose taip pat daro santykinai didelę įtaką mūsų energijos lygiui. Užtikrinkite pakankamą apšvietimą ir rinkitės tokius aplinkai draugiškus sprendimus kaip LED. Natūralią dienos šviesą gerai papildo mėlynų tonų apšvietimas, naudojamas šviesos terapijoje – įrodyta, kad tai suteikia daugiau energijos.

Dekoruokite šviesiais tonais
Jei dirbate uždarose patalpose ar vietose, kuriose mažai dienos šviesos, gerai apgalvoti spalvų deriniai baldų atžvilgiu gali lemti išties daug. Kadangi mūsų smegenys itin jautriai reaguoja į šviesą, šviesesni baldai ir interjeras darbo vietoje gali padidinti jūsų energingumą bei efektyvumą darbe. Dideli langai teikia šviesos ir atviros erdvės pojūtį, taip pat sudaro sąlygas dienos šviesai užlieti patalpas. Be to, nederėtų pamiršti, kad šviesios sienos ir baltos lubos atspindi daugiau šviesos patalpoje, negu spalvotos, bei sumažina akinimo riziką dėl atspindėtos šviesos.