Supraskite sertifikatus: trumpas kopėčių vadovas

Perkant kopėčias svarbiausia yra įsitikinti, kad jas bus saugu naudoti. Dauguma žmonių įsivaizduoja, kokio stiliaus kopėčių ar laiptelių jie ieško, tačiau gali būti sunku susiaurinti pasirinkimą iš siūlomo asortimento. Kokias kopėčias turėtumėte rinktis, priklauso nuo daugelio veiksnių: kas jas naudoja, kur jos naudojamos, kaip aukštai reikia pasiekti ir kaip dažnai jos bus naudojamos.




Norėdami padėti jums pasirinkti, parengėme trumpą visų klasifikacijų ir vertinimų vadovą, kurį rasite mūsų interneto svetainėje.

Saugi darbinė apkrova
Visos ES pagamintos kopėčios turėtų atitikti konkrečius pramonės standartus. Kopėčios skirstomos į tris rūšis, nurodančias saugią darbinę apkrovą, kurią atlaikyti jos yra pagamintos. Ši klasifikacija apima visas sulankstomas kopėčias, atramines pakopas ir vientisas ar prailginamas kopėčias. Šiuo metu nėra standartų, taikomų stumdomų pakylų naudojimui.

Ką visa tai reiškia?

Klasifikacija Rekomenduotina apkrova Maksimali statinė vertikali apkrova Naudojimo paskirtis
1 klasė 130 kg 175kg Pramoninės paskirties
(BS) EN 131 115 kg 150 kg Komercinės ir prekybinės paskirties
3 klasė 95 kg 125 kg Naudoti namuose


Dauguma kopėčių atitiks Europos standartą EN 131, kuris yra tinkamas daugumai komercinių ir prekybos paskirčių, o kai kurios kopėčios yra sertifikuotos ir tinkamos 1 klasės patvariam pramoniniam naudojimui.

EN 14183: 2003 taikomas kėdutėms su pakopomis ir nustato maksimalią 150 kg apkrovą.

„Patvirtinta GS“ nurodo, kad gaminys turi „Geprüfte Sicherheit“ („patikrinto saugumo") arba GS savanorišką techninės įrangos sertifikavimo žymą.  Bet kuris GS žymą turintis produktas nurodo, kad jis buvo išbandytas ir atitinka minimalius Vokietijos įrangos ir produktų saugumo akto („Geräte- und Produktsicherheitsgesetz“ arba GPSG) reikalavimus. Šis aktas buvo pripažintas ES šalyse kaip saugumo simbolis ir jį gali išduoti tik akredituota produktų saugos bandymų ir sertifikavimo institucija.

SPCR 064 yra panašus standartas, taikomas Švedijos darbo aplinkos institucijos jūsų saugumui užtikrinti.

Yra keletas Didžiosios Britanijos standartų, kurie taikomi konkrečių tipų kopėčioms:
  • BS 2037:1994 taikomas tik metalinėms ir aliumininėms kopėčioms
  • BS 1129: 1990 taikomas tik medinėms kopėčioms.


Būkite saugūs
Kad ir kokias kopėčias pasirinktumėte, svarbiausia visada imtis kelių priemonių saugumui užtikrinti:

  • visada naudokite konkrečiam darbui skirtas kopėčias.
  • prieš naudodami visada patikrinkite, ar jūsų kopėčios yra geros darbinės būklės.
  • visada remkitės į kopėčias trijose vietose: tai galite daryti dvejomis pėdomis ir viena ranka, bet taip pat dvejomis pėdomis ir kūnu (keliais ar krūtine), jei darbui yra reikalingos rankos.
  • niekada nesiekite per toli: jūsų kūnas visada turi būti ties kopėčių viduriu.
  • niekada neviršykite saugaus darbinio kopėčių aukščio: ant atremiamų kopėčių niekada neturėtumėte dirbti virš trijų viršutinių laiptelių ir kopėčios turėtų visada būti 1 m virš jūsų darbo zonos; jei naudojate pastatomas kopėčias, turėtumėte stovėti tik ant trijų viršutinių laiptelių, jei yra tinkama atrama rankoms.
  • niekada neleiskite ant kopėčių stovėti daugiau negu vienam asmeniui vienu metu.
  • įsitikinkite, kad kopėčios neslystų; tam gali prireikti pririšti kopėčias, kad jos nejudėtų, naudoti stabilizavimo įrenginį arba saugiai po jomis pakišti pleištą (pavyzdžiui, atremiant prie sienos).
  • neapkraukite kopėčių. Nepamirškite, kad maksimalią apkrovą sudaro ir bet kokia įranga, kurią jums reikia turėti su savimi.
  • jei naudojate kopėčias elektros darbams atlikti, įsitikinkite, kad jos pagamintos iš tinkamos nelaidžios elektrai medžiagos: rekomenduojame naudoti stiklo pluoštą, nes jis suteikia izoliaciją.