Geresnės ateities link: ikimokyklinio ugdymo įstaigos be toksinų

Cheminės medžiagos ir toksinai tapo mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Ikimokyklinio ugdymo įstaiga – tai vieta, kur būsimi suaugusieji praleidžia daug laiko. Atlikti tyrimai parodė, kad būtent ikimokyklinio ugdymo įstaigose cheminių medžiagų ir pavojingų medžiagų, pvz., ftalatų, antipirenų ir perfluoruotų medžiagų, randama daugiau nei kitose uždarose patalpose. Toliau rasite keletą patarimų kaip lengvai atsikratyti cheminių medžiagų ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir taip prisidėti prie geresnės mūsų vaikų ateities kūrimo!





Cheminių medžiagų ir toksinų galima rasti visuose ikimokyklinio ugdymo įstaigos kampeliuose, o jų poveikis, švelniai tariant, kelia nerimą. Toksinų yra ne tik čiužinių užvalkaluose, plastikiniuose žaisluose ir valikliuose, bet ir maisto produktuose. Kompiuteriai, vaikiški baldai, įvairūs audiniai ir žaislai išskiria daleles, kurios sklando ore ir renka dulkes. Kadangi vaikai liečia (o kartais net ir laižo) žaislus ir baldus bei daug laiko praleidžia ant grindų, minėtų teršalų poveikis jiems itin didelis. Dėl teršalų poveikio gali sutrikti vaiko vystymasis, suprastėti sveikata, sumažėti gebėjimas susikaupti ir  mokytis.   

Plastikiniai žaislai – pavojingų medžiagų židinys
Pirmiausiai nuvalykite minkštus plastikinius žaislus, naudojamus ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Daugelyje žaislų randama didelė koncentracija toksinų, pvz., sunkiųjų metalų, ftalatų, švino ir kadmio. Šios medžiagos neigiamai veikia nervų sistemą ir gali būti kancerogeniškos. Venkite žaislų, kurie kvepia plastiku ar kvepalais, nes tokių žaislų sudėtyje dažnai yra ftalatų. Rinkitės žaislus, pagamintus ES ir pažymėtus „CE“ ženklu. Kruopščiai nuvalykite ir tuos plastikinius žaislus, kurių paviršius slidus. Nepamirškite, jog molis ir plastilinas turi būti tinkamai apdoroti.

Nuolat tikrinkite čiužinių ir lavinamųjų kilimėlių kokybę
Senesnių čiužinių, baldų ir žaislų užpildų sudėtyje gali būti  antipirenų. Plastikinius čiužinių užtiesalus derėtų keisti dažnai, nes jie pagaminti iš PVC, todėl jų sudėtyje gali būti pavojingų ftalatų. Nepamirškite, jog vaikų žaislų ir elektroninių prietaisų nepatartina laikyti kambaryje kuriame miega vaikai ir jie turi būti sudėti į dėžes.  Įsigiję naujus pliušinius žaislus, pagalvėles, čiužinius ir pan., juos būtinai tinkamai išvalykite ar išplaukite. 

Tinkamai valykite dulkes ir plaukite
Nešvarioje aplinkoje toksinų ir cheminių medžiagų yra daugiau, nes dulkėtos vietos yra palanki terpė toksiškoms medžiagoms kauptis.  Kruopščiai valykite dulkes ir plaukite grindis, kad pašalintumėte visas dulkes. Kai tvarkotės, išveskite vaikus iš  kambario, kad jie nekvėpuotų sukilusiomis dulkėmis ir atidarykite langus, kad išvėdintumėte kambarį. Pirkite tik ekologiškus, bekvapius indų ploviklius, muilą ir valiklius, nes stiprūs kvapai ir dažikliai gali sukelti alergiją.