Optimali akustika mokykloje - eksperto patarimai

Optimali akustika mokykloje - eksperto patarimai

Triukšmas ir erzinantys aplinkos garsai mokykloje neigiamai veikia mokinių bei mokytojų sveikatą ir gerbūvį. Akustinės aplinkos mokykloje gerininimas - vienas svarbiausių uždavinių. Tai, kaip gi sumažinti triukšmo lygį edukacinėse erdvėse? Norėdami gauti atsakymą į šį klausimą, kreipėmės į akustikos ekspertą Joachim Schubert.
Mergaitė prie mokyklinio stalo
Mokiniai mokykloje

Mažiau triukšmo mokykloje - nauda visiems

Didelis triukšmo lygis mokyklose neigiamai veikia mokinių sveikatą, sukelia galvos skausmą bei stresą. Maža to, triukšmingoje aplinkoje mažėja mokinių gebėjimas išmokti bei suprasti, tai vyksta dėl to, kad tvyrant triukšmui, yra neįmanoma maksimaliai susikoncentruoti. Svarbu ir tai, kad aplinkos triukšmas didina nuovargį.
 
Nereikia galvoti, kad triukšmas neigiamai veikia tik mokinius - mokytojai nuo jo kenčia ne ką mažiau. Tyrimais įrodyta, kad padidėjus aplinkos triukšmui, lygiagrečiai pakyla kraujo spaudimas, padažnėja širdies plakimas ir didėja adrenalino kiekis kraujyje. Visa tai įrodo tai, kad edukacinėse aplinkose akustika privaloma būti optimali!

Triukšmo schema

Kaip išvengti erzinančių aplinkos garsų?

Taigi, kas yra garsas ir kaip jis sklinda patalpoje? Garsas yra mažyčiai oro slėgio aplinkoje pakitimai, kuriuos atpažįsta mūsų klausos sistema. Garsas sklinda bangomis, lygai taip pat, kaip bangos sklinda vandens paviršiumi. Garsas pasiekia mus ir tiesiogiai, ir atspindžiais - pavyzdžiui nuo lubų. Lygiai taip pat, kaip šviesa atsispindi veidrodyje - garsas atsispindi nuo paviršių, nuo kurių 'atšoka'. Minkšti paviršiai sugeria garsą ir neleidžia jam atšokti.
 
Triukšmo lygį galima sumažinti keliais būdais:
1) Panaikinti arba nuslopinti garso šaltinį
2) Blokuoti garsą ir priversti jį pasilikti, kaip įmanoma arčiau garso šaltinio
3) Nuslopinti aplinkoje sklindantį garsą
4) Nukreipti arba užblokuoti garso bangų sklidimo kelius

Triukšmą slopinančios lubos - svarbiausia

Lubos ir vienas didžiausių garsą atsipindinčių plotų kiekvienoje patalpoje. Panaikinus garso atsispindėjimo galimybę, lubos leis ženkliai pagerinti erdvės akustiką. Šiam tikslui pasiekti rekomenduojama naudoti pakabinamus akustinius modulius arba akustines lubų plokštes, kurios, atsižvelgiant į rekomendacijas, turėtų būti ne plonesnės nei 40 mm.
 
Sekantis žingsnis - sienos. Ant sienų rekomenduojama montuoti ne plonesnes nei 40 mm akustines sienų plokštes, kurios turi dengti ne mažiau, nei 10-15% viso sienų ploto. Siekiant geriausio įmanomo efekto, akustinės sieninės plokštės turėtų būti pozicionuojamos mokinių ir mokytojų ausų aukštyje tiek jiems sėdint, tiek stovint, t.y. nuo 700 mm iki 1900 mm aukščiau grindų. 

Garso schema
Nuotraukų koliažas

Praktiniai patarimai tylesnėms klasėms 

Garso slopinimo sprendimai klasėse yra reikalingi tam, kad būtų sumažintas triukšmo lygis, kuomet vienu metu kalba daug žmonių, ir tam, kad būtų padidinta mokinių dėmesio koncentracija. Geras kalbančiojo girdėjimas ir supratimas gerina mokymosi procesus ir mokinius veikia raminančiai. Puiki akustinė aplinka yra itin svarbi mokytojų sveikatai, nes didelis triukšmo lygis didina širdies dūžių skaičių.

Klasės vizualizacija

Praktiniai sprendimai klasėms

  1. Verta rinktis mokyklines kėdes su stovu, o ne su keturių kojų rėmu. Jei rinktis galimybės nėra, ant 4 kėdės kojų užmaukite veltinius antgalius, kurie leis išvengti kėdžių kojų braižymosi į grindis garsų.

  2. Mokykliniai stalai gali būti aprūpinti triukšmą slopinančiomis membranomis

  3. Rašymo lentos aukštyje sumontuotos akustinės plokštės sugeria garsą ir padidina mokytojo kalbėjimo komfortą. Plokštės turėtų būti tvirtinamos ausų aukštyje ir būti ne plonesnės, nei 40 mm.

  4. Akustinių sienos elementų pozicionavimas ant viena prieš kitą esančių sienų efektyviai laužo garso bangas ir sukuria jaukesnę aplinką.

  5. Atviro tipo lentynos ir jose esantis turinys efektyviai skaido garso bangas ir nukreipia jas į lubas. Palyginimui, spintelių durelės puikiai atspindi garsą ir leidžia susiformuoti aidui. 

  6. Bet kokie minkšti ir medžiaginiai audiniais aptraukti baldai puikiai sugeria garsą, gerina patalpos akustiką ir slopina triukšmą.
Mokyklos valgyklos interjero nuotraukų koliažas

Praktiniai sprendimai valgykloms

Tyrimais įrodyta, kad klausa bei skonio pojūčiai yra tiesiogiai susiję. Faktas yra tai, kad pajusti patiekalo skonį yra žymiai sunkiau triukšmingose patalpse, nei tylioje aplinkoje. Taigi, kadangi tiek mokiniams, tiek mokytojams kasdien yra būtina pavalgyti, pasistiprinti ir 'įkrauti savo baterijas', itin svarbu, kad mokyklos valgyklos, valgomojo ar kavinės erdvė pasižymėtų optimalia akustika.

Mokyklos valgyklos vizualizacija
  1. Maksimaliai sumažinkite garso bangų sklaidą valgykloje - tam verta naudoti pastatomas pertvaras. Svarbu, kad pertvaros būtų ir aukštos, ir pasižymėtų triukšmo slopinimo savybėmis. 

  2. Pozicionuokte sofas, fotelius ir kitus minkštus baldus.

  3. Sienines akustines plokštes pozicionuokite kuo arčiau stalų tam, kad garsas būtų slopinamas kuo arčiau jo sklaidos šaltinio.

  4. Naudokite sienines akustines plokštes, kurių storis ne mažesnis, nei 40 mm.

  5. Naudokite puikiomis triukšmo slopinimo savybėmis pasižyminčias užuolaidas ir kitus akustinius interjero elementus.

  6. Pusapvalio cilindro formos triukšmo slopinimo moduliai turėtų būti pozicionuojami tarp langų - tai efektyvu ir puikiai atrodo interjere. 

Populiarūs produktai

Gaukite mūsų interjero dizaino ekspertų patarimus!

Mes, AJ Produktai, visada pasiruošę Jums pagelbėti ir patarti interjero dizaino bei sprendimų klausimais. Turite klausimų apie baldų apmušalo pasirinkimą, norite pasisemti įkvėpimo ar sužinoti koks interjero sprendimas geriausiai tiktų Jūsų turimai erdvei - susisiekite su mumis. Mes džiaugsimės galėdami Jums pagelbėti!
Organizacijos tipas
Įrašykite savo klausimąPrisegti failą
Spausdami SIŲSTI Jūs sutinkate su AJ Produktai Privatumo Politika.