Cheminių medžiagų ir pavojingųjų atliekų tvarkymas

Cheminių medžiagų ir pavojingųjų atliekų tvarkymas

Ar jūsų įmonė naudoja žmonėms ir aplinkai kenksmingas chemines medžiagas? Jūs, kaip verslo savininkas, esate atsakingas už tai, kad siekiant sumažinti pavojaus sveikatai riziką, tokios cheminės medžiagos būtų laikomos ir tvarkomos saugiai. Jūs taip pat esate atsakingi už tai, kad po šių cheminių medžiagų naudojimo atsiradusios pavojingosios atliekos būtų tinkamai pašalintos. Atkreipdami dėmesį į savo įmonės atliekų tvarkymą galite prisidėti prie mūsų aplinkos ir žmonių sveikatos gerinimo. 

Kas yra pavojingosios atliekos? 

Pavojingosios atliekos yra žalingos žmonių sveikatai ar aplinkai. Tai gali būti ėsdinančios, kancerogeninės, toksiškos, degios ar sprogios medžiagos. Vienos dažniausiai pasitaikančių pavojingųjų atliekų – naudota alyva, dažų likučiai, baterijos, lemputės, įvairios cheminės medžiagos ir elektroninės atliekos, kuriose yra pavojingų komponentų.

Naudokite praktiškas šiukšlių dėžes ir perdirbamų atliekų rūšiavimo konteinerius su aiškiomis etiketėmis, kuriose galėsite rūšiuoti įmonėje atsirandančias skirtingų rūšių atliekas ir produktų likučius. Esant aiškiai atliekų surinkimo vietai sumažėja tikimybė, kad rūšiuoti nepavyks.

Kas yra cheminės medžiagos? 

2001 m. Švedijos chemijos draugijos nomenklatūros komitetas cheminę medžiagą apibrėžė kaip makroskopiškai homogenišką pagrindinį elementą arba cheminį junginį, naudojamą pramoniniame arba komerciniame procese. Neišmanantiems chemijos tai gali skambėti šiek tiek miglotai, bet, paprastai tariant, tai reiškia, kad cheminės medžiagos yra visur aplink mus.

Turime žinoti, kokios cheminės medžiagos kenkia žmonėms, gyvūnams ir aplinkai. Visi pavojingi cheminiai produktai turi būti klasifikuojami, ženklinami etiketėmis ir pakuojami pagal ES CLP reglamento (kurio pavadinimas reiškia klasifikavimą, ženklinimą ir pakavimą) (Nr. 1272/2008) taisykles. Švedijos cheminių medžiagų agentūros interneto svetainėje pateikiama daug informacijos, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį.

IBC talpos sudėtos ant nuotekų padėklų

Pavojingųjų cheminių medžiagų laikymas

Jei įmonėje laikomos cheminės medžiagos, visada kyla išsiliejimo ir pratekėjimo rizika. Svarbu užkirsti kelią, kad nebūtų padaryta žala žmonėms ir aplinkai arba neįvyktų pavojingos cheminės reakcijos.

Keli varbūs cheminių medžiagų laikymo aspektai  

  • Cheminės medžiagos turėtų būti laikomos vėdinamose cheminių medžiagų spintose, apsauginėse spintose, rūgščių spintose arba cheminių medžiagų saugyklose. 
  • Laikykite chemines medžiagas atskirai, nes išsiliejusios ir susimaišiusios jos gali sukelti pavojingas chemines reakcijas. 
  • Išsiliejusioms medžiagoms surinkti naudokite, pavyzdžiui, nuotekų indus ir nuotekų padėklus, skirtus išsiliejusioms medžiagoms, apsaugą nuo nuotekų išsiliejimo.
  • Nelaikykite rūgščių kartu su bazėmis, stiprių rūgščių kartu su organinėmis medžiagomis arba stipriai oksiduojančių medžiagų kartu su oksiduojamomis medžiagomis. 
  • Chemines medžiagas laikykite taip, kad pašaliniai asmenys negalėtų jų pasiekti, pvz., rakinamose cheminių medžiagų spintose.  
Cheminių medžiagų saugojimo spinta

Pavojingųjų atliekų tvarkymas 

Pavojingųjų atliekų niekada negalima išmesti kartu su šiukšlėmis, maišyti su kitomis atliekomis ar pilti į kanalizaciją. Kaip privatus asmuo, galite atiduoti savo pavojingąsias atliekas į perdirbimo centrą. Atliekų rūšiavimo reikalavimas taikomas tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms, tačiau joms taikomos specialios pavojingųjų atliekų rūšiavimo, dokumentavimo ir išvežimo taisyklės, kurias svarbu žinoti.

Kaip verslo savininkas, turite atsakomybę žinoti, kaip jūsų išmetamos pavojingosios atliekos veikia aplinką ir sveikatą, ir išmanyti atliekų tvarkymo ir klasifikavimo taisykles. Taip pat tikimasi, kad dokumentuosite, kurios pavojingosios atliekos susidaro vykdant jūsų verslą ir užkirsite kelią jų susidarymui. Be to, jūs esate atsakingi už tai, kad atliekų vežėjas ir gavėjas turėtų reikiamus leidimus.

Švedijos aplinkos apsaugos agentūros atliekų registras 

Nuo 2020 m. lapkričio 1 d. visos Švedijos įmonės turi pranešti Švedijos aplinkos apsaugos agentūros atliekų registrui, kai atsikrato pavojingosiomis atliekomis. Tai turi įtakos visoms operacijoms, per kurias pavojingosios atliekos susidaro, yra transportuojamos, renkamos, dėl jų deramasi, jos parduodamos ir perdirbamos.

Atliekų registras padeda susidaryti aiškesnį vaizdą apie pavojingųjų atliekų srautą Švedijoje ir suteikia daugiau galimybių tinkamai tvarkyti atliekas. Švedijoje per metus susidaro daugiau kaip 2 mln. tonų pavojingųjų atliekų. Siekiant aplinkosaugos tikslo užkirsti kelią aplinkos toksiškumui ir skatinti žiedinės ekonomikos kūrimą, reikia didinti antrinį atliekų naudojimą ir mažinti atliekų kiekį.

Švedijos aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje rasite gaires ir paramą, skirtą jums, kaip verslo savininkui, dirbančiam su pavojingosiomis atliekomis. Daugiau informacijos.

Darbuotoja deda skysčių talpas į metalines saugojimo spintas
Konteineris panaudotiems maitinimo elementams

Pavojingųjų atliekų pavyzdžiai: 

  • Acetonas
  • Riebalų šalinimo priemonės
  • Baterijos
  • Pesticidai
  • Elektroninės atliekos
  • Impregnuota mediena
  • Dažai, gaminami tirpiklio pagrindu
  • Gyvsidabris
  • Lakinis žibalas
  • Klijų likučiai
  • Vaistai
  • Nagų lakas
  • Alyvos atliekos
  • Rūgštys

Paklauskite mūsų apie atliekų rūšiavimo sprendimus! 

Jei turite klausimų, pvz., susijusių su apsauginėmis spintomis ar atliekų rūšiavimo konteineriais, galite su mumis susisiekti. Džiaugsimės galėdami padėti!

Cheminių medžiagų saugojimo produktų asortimentas

Dažniausiai Užduodami Klausimai (D.U.K.)

Asmenys turėtų atiduoti cheminių medžiagų likučius į savivaldybės perdirbimo centrą, aplinkos apsaugos punktą ar panašią instituciją. Kad turinį būtų galima tinkamai sutvarkyti, jis turi būti pažymėtas. Pageidautina, kad cheminės medžiagos būtų originalioje pakuotėje.
Pavojingosios atliekos gali būti, pavyzdžiui, toksiškos, ėsdinančios, radioaktyvios, degios arba kenksmingos žmonėms bei aplinkai.
Jei pakuotė pažymėta simboliu, nurodančiu, kad medžiaga yra pavojinga aplinkai ar sveikatai, ji turėtų būti pristatyta į perdirbimo centrą, net jei yra tuščia.
Bendrovė, gaminanti, transportuojanti, renkanti, tarpininkaujanti, prekiaujanti ar apdorojanti pavojingąsias atliekas, privalo pateikti ataskaitą Švedijos aplinkos apsaugos agentūros atliekų registrui.
Pavojingosios atliekos turėtų būti laikomos tvirtose ir sandariose talpyklose, ant kurių pažymėta informacija apie jų turinį. Geriausia pavojingąsias atliekas laikyti patalpoje. Lauke atliekos turi būti uždarytos, laikomos po stogu ir neprieinamos pašaliniams asmenims.
Fiziniai asmenys, atsižvelgdami į atliekų tipą, pavojingąsias atliekas perduoda į savivaldybės perdirbimo centrą arba aplinkos apsaugos punktą.
Fiziniai asmenys pristato panaudotas baterijas į savivaldybės perdirbimo centrą arba aplinkos apsaugos punktą.
Kiekvienas namų ūkis yra teisiškai įpareigotas rūšiuoti savo atliekas. Rūšiuojant atliekas jų susidarymo vietoje, galima pasirūpinti pavojingosiomis medžiagomis ir panaudoti perdirbamas medžiagas.

Naujienos ir ypatingi pasiūlymai tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę!

Norite būti informuoti apie ypatingus pasiūlymus ir darbo vietas tobulinančius produktus? Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!
Prašome palaukti...
*Spausdami Prenumeruoti, Jūs sutinkate su mūsų Privatumo Politika.